COVID-19: в очікуванні ліків та вакцин, чи актуальні ще засоби профілактики?

0
1539
views

Для протистояння поширенню COVID-19 в багатьох країнах світу були введені протиепідемічні та профілактичні заходи, що включають часткове обмеження пересування людей, переведення населення на дистанційне навчання і роботу, карантин для осіб, що прибувають з географічних районів, із напруженою епідеміологічною ситуацією, а також обмеження пасажирського сполучення. 

Залежно від рівня захворюваності майже всі країни світу налаштовані коригувати ці міри: посилювати або послаблювати. Та профілактичні заходи, що запобігають поширенню інфекції, повинні дотримуватися аж до повного усунення пандемії. Про їх важливість і піде мова.

До основних заходів профілактики належать:

  • гігієна рук
  • респіраторна гігієна
  • фізичне дистанціювання
  • обмеження контактів та переміщень
  • дезінфекція та санобробка (приміщень, поверхонь, речей побуту та ін.)
  • ізоляція при підозрі на наявність захворювання
  • розповсюдження інформації стосовно мір профілактики серед населення.
  1. Гігієна рук

Одним з основних методів для профілактики захворювання – періодичне миття рук і обробка їх антисептиком. Рекомендується мити руки після відвідування місць із великою кількістю людей (громадський транспорт, громадські туалети, лікарні, поліклініки, тощо), на робочому місці, в локаціях, де вірогідний контакт з інфікованою поверхнею. 

До того ж Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує забезпечити безперешкодний доступ до антисептиків в місцях скупчення людей. Тому ми сьогодні можемо побачити пляшечки з антисептиками на вході магазинів, кав’ярень, перукарень та інших закладів.

 Ефективними такі міри будуть, тільки у випадку якщо обробити шкіру рук до контакту зі слизовими оболонками (очі, ніс, губи). Дотримання гігієни рук в рази знижує ризик захворювання.

  1. Респіраторна гігієна

Один з найбільш суперечливих пунктів даного списку. З одного боку, звичайно, рекомендується носіння медичних масок, щоб уникнути попадання вірусів і бактерій на слизові оболонки носа і рота. Також маска ефективна у разі, коли людина вже заразилася, але ще немає симптомів (є носієм): вона буде запобігати зараженню оточуючих і поширенню небезпечного вірусу. 

Та слід пам’ятати, що неправильне носіння маски, навпаки, збільшує ризик ураження дихальних шляхів і всього організму. Не слід торкатися маски брудними руками, почергово торкатися обличчя й маски, використовувати одну й ту саму маску впродовж дня або декількох, міняти сторони маски. 

Одягайте маску правильно (вона повинна закривати ніс та рот), змінюйте її кожні 2-4 години та утилізуйте використану маску в спеціально відведених для цього місцях.

  1. Фізичне дистанціювання

Таке поняття, як “соціальна дистанція” передбачає скорочення прямих контактів між людьми. Ця міра є запорукою успіху в боротьбі з коронавірусом.

Намагайтеся не підходити до іншої людини ближче, ніж на 1,5 метра. Пам’ятайте про соціальну дистанцію і на робочому місці. Організуйте робочий простір так, щоб уникати тісного контакту зі співробітниками або клієнтами. Скоротіть кількість планерок, зборів і нарад до мінімуму. 

Краще рішення в цій ситуації – перехід на режим дистанційної роботи. Але, на жаль, не у всіх сферах можливо здійснити такі зміни.

  1. Скорочення службових поїздок та контроль за їх здійсненням

Всі планові та позапланові відрядження повинні бути переглянуті й скорочені до мінімуму. В ідеалі – виключені зовсім. Якщо все ж є гостра потреба у поїздці – необхідно продумати як краще здійснити профілактичні заходи (зменшити кількість і тривалість зустрічей, мінімізувати знаходження у громадських місцях, подбати про наявність індивідуальних захисних засобів та антисептика). 

Після повернення з відрядження співробітнику, бажано, залишатися вдома протягом 14 днів, щоб запобігти зараженню інших людей, якщо під час поїздки він заразився вірусом. Альтернативним варіантом, що дозволить швидко повернутися до роботи та дотриматись заходів безпеки – провести ПЛР-тест на ковід вдома kyiv.clinic/diagnostika/pcr-test-na-covid-19-na-domu (під час такої процедури медичні працівники проводять взяття зразків для діагностики у пацієнта вдома).

  1. Регулярна санобробка та дезінфекція приміщень

Ще одна обов’язкова міра для тих, хто не може піти на дистанційну роботу і змушений перебувати під час пандемії в офісах, за касами в магазинах, в аптеках і т.д. У цьому випадку необхідно обробляти антисептичними розчинами не тільки руки, але і всі інші поверхні, які можуть стати джерелом зараження – комп’ютерні миші і клавіатури, поручні, дверні ручки тощо). Також слід мити підлогу і стіни миючими розчинами, щоб усунути забруднення, яке може бути середовищем для розмноження патогенних мікроорганізмів.

  1. Інформування про ризики: навчання і роз’яснювальна робота

На перший погляд, поширення інформації про вірусну інфекцію не виглядає потужною зброєю. Та саме подібні заходи є дуже важливими: необхідно знати наскільки хвороба небезпечна, як само поширюється,  які заходи профілактики існують, для чого і яким чином це допоможе уникнути епідемії.  Тоді кожна людина підійде до питань профілактики усвідомлено.

Навчання можливе як в електронному вигляді (розсилка пам’яток електронною поштою, вебінари, створення сайтів з корисною інформацією, радіо- , телепередачі і т. д.).

Так і за допомогою інших методів (пам’ятки на папері, плакатах, інформація на білбордах, поштова розсилка інформації, друк пам’яток в газетах і журналах). 

Чим більше людей будуть проінформовані про заходи профілактики та навчені їх виконувати й дотримуватися, тим менше шансів у вірусу на поширення.

  1. Надання допомоги особам з COVID-19 і їх контактам

Один з найважливіших пунктів цього списку. Навіть при дотриманні всіх профілактичних заходів є ймовірність зараження. І тут обов’язково потрібно проявити свідомість і розсудливість. При перших симптомах захворювання слід ізолюватися від оточуючих і звернутися за медичною допомогою, викликавши лікаря. Лікаря необхідно повідомити про всіх осіб, з якими ви контактували і які, можливо, є переносниками захворювання. Контактних із вами людей слід сповістити що ви захворіли (щоб вони теж могли своєчасно вжити заходів щодо самоізоляції).

Якнайшвидше починайте медикаментозне лікування, яке призначить вам лікар. При погіршенні самопочуття необхідно викликати бригаду швидкої медичної допомоги для подальшої госпіталізації.

При дотриманні вищеперелічених заходів з профілактики захворювання ми зможемо перемогти епідемію в найкоротші терміни. Адже головне в боротьбі з пандемією сьогодні – зупинити її поширення. 

Джерела:

  1. Рекомендації ВООЗ (веб-сторінка: https://www.who.int/ru/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public)
  2. https://kyiv.clinic/diagnostika/pcr-test-na-covid-19-na-domu/