ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення) та ІКСІ застосовують з однією метою – з метою лікування безпліддя. Обидві процедури належать до допоміжних репродуктивних технологій. Але якщо ЕКЗ є багатоетапною програмою, що включає діагностику, гормональну стимуляцію, відбір і запліднення яйцеклітин з подальшим перенесенням ембріона в матку, то ІКСІ – це інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда, тобто примусове запліднення яйцеклітини. ІКСІ може бути частиною ЕКЗ, але в той же час ЕКЗ може проводитися без ІКСІ.
Ефективність ЕКЗ з ІКСІ та без
Технологію ІКСІ застосовують у багатьох клініках, де роблять ЕКО в Україні. ІКСІ виправдана, коли запліднення у звичайному протоколі ЕКЗ не відбувається з тих чи інших причин: через знижену активність сперматозоїдів, низьку концентрацію сперми, аномалій оболонки яйцеклітини.
Всі дії, звичайно, повинні виконуватися досвідченим ембріологом із застосуванням потужних мікроскопів з антивібраційною системою, професійних інструментів. Людський фактор може бути причиною загибелі або пошкодження гамет, оскільки вони дуже чутливі до маніпуляцій та зовнішнього середовища.
Процедура ІКСІ особливо показана при чоловічому факторі безпліддя. І тут запліднення настає, навіть якщо сперматозоїди повністю нерухомі. Головне, щоб вони були живими.
ІКСІ не впливає на подальший розвиток ембріона та здоров’я майбутньої дитини. Дитина, що народилася після ІКСІ, нічим не відрізнятиметься від інших дітей, якщо біологічний матеріал спочатку був гарної якості. Інакше необхідно провести тести після утворення ембріона.
Основна відмінність ЕКЗ від ІКСІ
Коли ЕКЗ проводиться без ІКСІ, після пункції ооцити поміщають у пробірку з живильним середовищем. Туди ж вносять оброблену сперму. Найактивніший сперматозоїд долає оболонку яйцеклітини та запліднює її.
При ІКСІ яйцеклітину фіксують та руйнують її захисну оболонку за допомогою ферментів. Зі сперми виділяють сперматозоїди і поміщають їх у середовище, що утруднює рух. Ембріолог вибирає найбільш здоровий сперматозоїд, ушкоджує джгутик і за допомогою мікроскопічної голки вводить його всередину яйцеклітини.
Таким чином, коли ЕКЗ проводиться без ІКСІ, яйцеклітину запліднює випадковий сперматозоїд, а коли проводиться ІКСІ, ембріолог сам відбирає найліпші чоловічі статеві клітини. В результаті збільшуються шанси на отримання життєздатного ембріона, а отже, знижується ризик подальших ускладнень вагітності та різних аномалій розвитку плода.
Показання та протипоказання до ІКСІ
Показаннями до ІКСІ є:
- обмежена кількість жіночих статевих клітин;
- невдалі спроби ЕКЗ;
- олігоспермія;
- низька рухливість сперматозоїдів;
- інші патології сперматозоїдів;
- застосування еякуляту від донора або з кріобанку.
Застосування процедури протипоказане, якщо жінка має психічні, онкологічні, ендокринні захворювання або анатомічні особливості, за яких неможливо виносити дитину. Інфекційні, запальні захворювання та доброякісні пухлини відносяться до тимчасових протипоказань.